едно твърде удобно програмче за уиндоус потребителите, които снимат цифрово в роу с канон или никон (за съжаление само канон и никон се поддържат) е microsoft raw image thumbnailer. с негова помощ всички роу файлове могат да се виждат в експлорера, както и да се разглеждат доста бързичко. точно заради това използвам пикаса на другия си компютър, принуден от недоволството в къщи че от доста време насам няма как да се разглеждат лесно снимките заради странния им формат. и доколкото пикасата позволява известна обработка, то това програмче на майкрософт е направено за разглеждане (доста бързо ги индексира и отваря). ако се налага обработка после се пуска тежка графична програма, но поне човек вече знае какво точно отваря.
Поради хроничната ми неприязън към М$, мога да препоръчам IrfanView. За да се виждат суровите данни трябва да се свали и плъгин. При мен не вървеше, защото не бях свалил такъв, но сега погледнах и си поддържа много различни формати. Непременно ще си кача такъв за моята Минолта. Под Линукс има gthumb, който върши същата работа.
Хубаво е да има алтернатива…
не съм ползвал от много години irfanview, но имам доста добри впечатления. щом и той го може и поддържа и други апарати – супер! доста полезно си е да виждаш тъмс от роу файловете си.
хубаво е да има алтернатива. да!
@Ivan: gthumb не зарежда raw-файлове. Може в моя телевизор да е проблемът, но нито една от програмите за преглед на линукса ми не зарежда raw-файловете. Освен ufraw, ама той не е програма за преглед :)
аз между другото имах предвид че най-големия плюс е това да виждаш тъмнейлите из директориите си.
пример
а ако искаш да погледнеш сериозно някой файл така или иначе ти трябва сериозна програма, която ще прочете коректно експонацията и дали има корекция към нея (пикасата се дъни леко в това при по-големи компенсации), да прочете точно цветното пространство и белия баланс.
turin, разбира се че проблемът не е в твоя, а в моя телевизор… ufraw наистина не е за гледане. Единствената комерсиална, която съм подкарвал е BibbleLabs. Но тя е малко тежка и си е среда за обработка (почти). Можеш да я пробваш за 15 дни свободно. Харесвам я, но намерих крак само за бозата. Все се каня да им платя за един Линукс лиценз…
Извинявам се за погрешната информация.
това уиндоуското мисля, че ще е част от вистата, като сигурно ще се ъпдейтва с новите роу формати през стандартния уин ъпдейт.
преди време стана дума за това, че за съжаление явно прекалено малко линукс специалисти се занимават сериозно и с фотография. това може би е и причината все още под линукс да няма свестен инструментариум (като бързина, възможности и производителност) за сериозна обработка на фотография.
но. до преди години нямаше и за звука. като помня 98 или 99та как се мъчех да подкарам първата платка creative live! във варна под слак и 2.2.нещоси. и как винаги съм казвал, че под линукс креатив звучи точно като ямаха за 5 долара. но от години (въпреки че все още е доста далече като възможности от уиндоуските драйвери) алса подкараха дори аудиджи2 доста добре, поне що се касае просвирването на аудио и мп3.
за съжаление не поддържаха и мисля все още не поддържат еах средите, нито пълноценното ползване на сф и сф2 формата. но това е друга тема. отплеснах се. :)
Пробвах ирфан-а и си работо с Никон Д70 и Минолта 7Д. В пакета има допълнителна програмка за тъмбс(вика се с Т от ирфана или самостоятелно). Проблемът е че фаиловете на 7Д се индексират много бавно(за 2ГБ му отне около 20мин), докато за Д70 става моментално. Последните са 2Х по-малки, но това не обяснява двата порядъка разлика във времето… Подозирам че проблемът не е в ТВ-то на Ирфан, а в този на Минолта…
Ползвам FastStone… малка и отваря бързо всички PEF-ове (Canon, Pentax…всъщност съм пробвала).